Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Νίκη και πρώτοι βαθμοί για τη γυναικεία ομάδα του Φαίακα

Τους πρώτους 2 βαθμούς της κατέκτησε η ομάδα χαντμπολ γυναικών του Φάιακα στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Επιβλήθηκε της Νέας Ελβετίας με τελικό σκορ 21-17!
Το παιγνίδι ξεκίνησε με τις Κερκυραίες να κάνου πολλά αμυντικά λάθη, αλλά με την Γιάτσε κάτω από τα γκολποστ να "καθαρίζει" τις φάσεις και να κρατά την ομάδα στο παιγνίδι και στα τελευταία 7 λεπτά του α ημιχρόνου με τρεις συνεχόμενα τέρματα από αιφνιδιασμούς να παίρνει προβάδισμα 3 τερμάτων. Παρά την απώλεια της Σγούρου στο 5 λεπτό του β ημιχρόνου που αποχώρησε με διάστρεμα, καρτηθηκε η διαφορά και στο 40 λεπτό ο πίνακας έδειχνε 14-9. Το επόμενο 10 λεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στις φιλοξενούμενες που έφερα το σκορ στο 50 λεπτό στην ισοπαλία 15-15.  Μετά όμως το ταιμ αουτ  του Καλέντζη Στέφανου οι Κερκυραίες παίζοντας αρκετά καλή άμυνα (4 κλεψήματα) και με την Γκιάτα Ρουμπίνα να σημειώνει 4 τέρματα πήραν διαφορά για να διαμορφωθεί το τελικό 21-17 (τα δεκάλεπτα2-2, 3-4, ημ9-6, 14-9, 15-15 και τελικό 21-17)
Να σημειώσουμε πως εκτός της Σγούρου που έπαιξε μόνο ένα ημίχρονο, στην  σύνθεση του Φαίακα δεν υπήρχε και η Μαυρόχη Κατερίνα λόγω τραυματισμού.
ΑΟ Φαίαξ (Καλέντζης Στέφανος) Γιάτσε Κων/να, Κοντούλη Αλεξάνδρα, Γκιάτα Ρουμπίνα 7, Βλαχοπούλου Ελένη 4, Κοράκη Κων/να 2,  Κομνίδη Αναστασία, Δουμπού Μυρτώ, Γιώτη Λουίζα, Φίλιππα Διονυσία, Λαβράνου Αγγελική, Σγούρου Νικολέτα 1, Κοράκη Άννα 3, Μεϊντάνη Μαρία 3 , Κότε Δήμητρα, Κωνστάντη Σπυριδούλα
Λόγω της συμμετοχής της εθνικής γυναικών στα προκριματικά για το παγκόσμιο, το πρωτάθλημα διακόπτεται .