Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2009

Νίκη για τον ΑΟ Κέρκυρα

Η Κέρκυρα ήταν η μοναδική ομάδα που μπόρεσε ζευγαρώσει τις νίκες της στη 2η αγωνιστική της Β' Εθνικής (μαζί με τον Εθνικό το Σάββατο 19/9). Οι "Φαίακες" επικράτησαν με 1-0 του Ιωνικού χάρις στο γκολ του Μπερνς. Χαρακτηριστικό της ημέρας ήταν και οι 6 αποβολές στα 6 ματς της Κυριακής (20/9).
Επεισοδιακό φινάλε είχε ο αγώνας του ΟΦΗ με τον Αγροτικό Αστέρα. Οι Κρητικοί πέτυχαν γκολ στο 85' με τον Πέσιτς και οι έξαλλοι πανηγυρισμοί προκάλεσαν την είσοδο οπαδών στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αστέρας υποστήριξε ότι χτυπήθηκε παίκτης του και αποχώρησε για 30 λεπτά για τα αποδυτήρια, πριν επιστρέψει για το φιναλε της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε και ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με 1-0.
Ο Διαγόρας, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 εντός έδρας από τη Δόξα Δράμας, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 63' λόγω της αποβολής του Τσιμπλίδη και ισοφάρισε σε 2-2. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς επίσης με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Πουλόπουλου στις καθυστερήσεις.
Η Καλαμάτα, έπαιξε με παίκτη λιγότερο για 70 λεπτά (αποβολή Παπουτσή στο 22') και τελικά έχασε με 1-0 εκτός έδρας από τον Εθνικό Αστέρας με το πέναλτι του Γκουέι στις καθυστερήσεις. Ο Κριπιντίρης είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα για τους γηπεδούχους στο 23'.
Στην Καρδίτσα τόσο η Αναγέννηση όσο και η Ροδος τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες (αποβολές των Βούκοβιτς στο 48' και Ιράλα στο 61' αντίστοιχα) και έμειναν στο 0-0.
Ο Πιερικός προηγήθηκε στην Ηλιούπολη με τον Ντεμπελέ αλλά ισοφαρίστηκε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νικολόπουλου. Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Σαρμιέντο που αποβλήθηκε στο 66'.

ΚΕΡΚΥΡΑ -
ΙΩΝΙΚΟΣ 1-0
Ο (νικητής), Μπάμπης Τεννές δεν έκρυψε τη δυσφορία του για το γεγονός ότι "οι παίχτες μετά το 1-0 αντί να 'τελειώσουν' το παιχνίδι εμφανίστηκαν χειρότεροι" και πρόσθεσε: "Ευτυχώς που κερδίσαμε γιατί στο τέλος μένουν οι τρεις βαθμοίς"! Από την άλλη ο (χαμένος) Στράτος Βουτσακέλης εμφανίστηκε ικανοποιημένος "από την προσπάθεια των παιδιών που στάθηκαν καλά παρά τα αγωνιστικά προβλήματα".